VÝBĚR DÍLŮ NA ZÁŘÍ - sleva 20 % s kódem SEP20

Chceš-li se něco dozvědět, musíš být v prvé řadě ochoten vykonávat dnes již téměř zapomenutou činnost – četbu.

 

Ložiska do koleček na freestyle koloběžky mají standardizovaný rozměr a to pro většinu koleček na trhu. Nyní (= jaro 2018) se objevil nový standard ložisek – tzv. 12 standard – kde ložiska (a celá kolečka) mají větší rozměr. Osa má 12 mm v průměru. Tento fakt je vždy uveden v samotném názvu produktu (12 standard nebo 12 STD) anebo ve specifikaci. V současné době tento trend následují jen dva výrobci (Ethic Calypso a Urban Artt).

 

Mnoho výrobců dodává kolečka s již předinstalovanými ložisky. Avšak při výměně ložisek je potřeba stará ložiska vyndat a nová nainstalovat.

 

U koleček s plastovými středy je to snadné. Stačí vám jeden prst na vymáčknutí starých a *vlisování* nových ložisek.

 

U koleček s hliníkovými středy je to obtížnější. Správný postup včetně instalace tzv. spacerů můžete vidět zde https://www.youtube.com/watch?v=W4NKGBfa1Po

 

Naprostá většina ložisek je dodávána včetně tzv. spacerů (vymezovacích podložek), které jsou bezpodmínečně nutné pro správné fungování ložisek. Bez spacerů se při dotažení kolečka ložiska zmáčknou, nebudou se točit a zničí se. Vždy je dobré ponechat si původní spacery z koleček (více v kapitole „Kolečka“)

 

Označení ABEC: Neříká téměř nic o samotné odolnosti ložisek vůči nárazům. Hodnota udává přesnost výroby. Čím vyšší číslo, tím je ložisko přesnější, uvnitř ložiska dochází k menšímu tření a ložisko je rychlejší. To ale neznamená, že ABEC9 bude pevnější než ABEC7. Proto někteří výrobci (Eagle, Razor, EZO) tento parametr ani neuvádějí.

 

Označení ložisek: Ložisko je po obou stranách kryto prachovkou. Buď může být plastový kryt z jedné strany = RS, nebo z obou stran = 2RS. Většina ložisek má vnější průměr 22 mm a průměr osy 8 mm = typ 608. Ložiska 12 standard mají vnější průměr 28 mm a průměr osy 12 mm = typ 6001.

 

Jak prodloužit životnost ložisek

a) Žádná voda = nejezdit v mokru

b) Žádné nečistoty = nejezdit po prašných cestách

 

Jak správně vybrat ložiska

- Určitě nekupujte ložiska v inline obchodech. Inline brusle mají 4 x více   koleček a jsou určené především pro rychlou, hladkou jízdu po rovné dráze. Rozhodně nejsou stavěné na velké nárazy, které vznikají při jízdě na koloběžce. Keramická ložiska ABEC11, která stojí majlant, se po prvním skoku mohou velmi snadno rozsypat.

 

- Je dobré vybírat ložiska podle výrobce. Pokud máte kolečka Ethic, zvolte ložiska Ethic. Jde o to, že spacery dodávané k ložiskům se občas liší (+- 0,1 mm) podle tloušťky koleček. Pokud použijete stejného výrobce, máte jistotu správné velikosti spacerů.

 

Jak na ložiska do koleček

Jak na ložiska do koleček