VÝBĚR DÍLŮ NA ZÁŘÍ - sleva 20 % s kódem SEP20

Chceš-li se něco dozvědět, musíš být v prvé řadě ochoten vykonávat dnes již téměř zapomenutou činnost – četbu.

 

Vidlice slouží jako komponenta freestyle koloběžek k jízdě ve skateparku či na volných prostranstvích (tzv. street). Jsou určeny k freestylovému ježdění, nikoli bezhlavému běsnění. Tak jako každá lidská aktivita, i jízda na freestyle koloběžce vyžaduje zapojení šedé kůry mozkové.

 

Vidlice na freestyle scootering jsou odolné, nikoliv nezničitelné.

 

Vidlice jsou vyráběny buď z CrMo (chrom-molybden / ocel) nebo z hliníku. Naprostá většina bezzávitových vidlic na trhu je vyrobena z hliníku. Hliníkové vidlice jsou lehčí než vidlice ocelové.

 

Jak lze rozdělovat vidlice?

 

a) Materiál: Hliníkové vs. CrMo (ocel)

 

b) Závitové vs. bezzávitové

Závitové vidlice (na horní část tuby mají závit) se používají pouze do nejlevnějších modelů základních koloběžek. Na trhu komponentů se prakticky nevyskytují. Závitové vidlice jsou téměř výhradně ocelové a dvoudílné. Díky závitu mají oslabenou stěnu tuby a jsou tedy méně pevné. Nehodí se ani na používání pegů.

 

c) Jednodílné vs. dvoudílné

Naprostá většina vidlic na trhu komponentů je jednodílná. Jsou vyráběny z jednoho kusu hliníku na CNC nebo kováním za studena nebo odléváním do formy. Nemají tedy žádný svár (vyšší pevnost).

 

Bereme-li v potaz body a) až c), pak naprostá většina vidlic na trhu je hliníková, bezzávitová a jednodílná

 

d) Offset

Offset označuje, zda-li je osička vidlice (na které je usazeno kolečko) v ose či mimo osu svislé tuby.

 

Vidlice pak rozdělujeme na tzv. Zero Offset (osička vidlice v ose svislé tuby) a Offset vidlice (osička vidlice mimo osu svislé tuby)

 

Offset napománá plynulejšímu ovládání koloběžky.

 

Zero offset je hravější, offset je pohodlnější.

 

e) Kompatibilita s různými průměry koleček

 

Na trhu se v tuto chvíli vyskytuje několik různých průměrů koleček. 100mm, 110mm, 115mm, 120mm a 125mm.

Zřejmě všechny dnes vyráběné bezzávitové a jednodílné vidlice pojmou kolečka o průměru 100 a 110 mm. Je to standard.

 

Dnes již také velké procento vidlic pojme i kolečka o průměru 120 či 125 mm. Chcete-li koloběžku osadit kolečky 120 či 125 mm, je nutno zvolit správný model vidlice, ale i desky!

 

Závitové, ocelové, dvoudílné vidlice používané na základních koloběžkách pro začínající jezdce většinou pojmou kolečka pouze o průměru 100 mm.

 

f)  Kompatibilita s různými kompresními systémy

U vidlic na HIC/SCS je důležitá délka tuby. U SCS nesmí tuba vidlice vyčnívat z hlavového složení více, než je přepážka u SCS (zpravidla 3 - 5 cm). Viz. video: https://www.youtube.com/watch?v=gFCUVUuY0fQ&index=8&list=PL625D416DF2978025

 

U HIC systému je to podobné, jen vidlice nesmí vyčnívat z hlavového složení více, než je délka HIC shimu (zpravidla 4 - 5 cm). Tuba HIC vidlice tedy může být delší než tuba SCS vidlice.

 

Tuba ICS vidlice může být jakkoliv dlouhá. Neměla by ale být kratší než 4,5 cm kvůli správné funkci objímky a překrytí zářezu na řidítkách.

 

Běžné ICS / HIC / SCS vidlice mají stejný vnější průměr tuby tj. 28,7 mm.

 

Jediný rozdíl je u IHC vidlic, které mají průměr menší (průměry se liší dle výrobce - kolem 25 mm). Na použitelný rozměr 28,7 mm je vidlice rozšířena pomocí IHC shimu, který má stejnou funkci jako jeho větší brácha HIC.

 

Při použití vidlice na SCS / HIC je potřeba mít uvnitř vidlice závit. Vidlice kompatibilní s SCS mají závit již předinstalovaný z výroby.

 

U částečně kompatibilních vidlic je potřeba do vidlice natlouci ježka viz. https://www.gizmania.cz/freestyle-scooter-parts/kompresni-systemy/starnut-alu-fork.html nebo https://www.gizmania.cz/freestyle-scooter-parts/kompresni-systemy/starnut-steel-fork.html.

 

Do ocelových vidlic patří rozměr ježka 1 1/8", do hliníkových pak rozměr menší tj. 1".

 

Jak prodloužit životnost vidlice

1) Ke své koloběžce se chovám slušně. Neházím s ní, ale jezdím na ní.

2) Správně dopadám při provádění triků (zhoupnutí se v kolenou)

3) Zvolený kompresní systém používám správně viz. Kompresní systémy

4) Použití pegů chrání vidlici před nadměrným opotřebením od grindování (NEPLATÍ pro ocelové vidlice!!)

5) Nepůjčuj svoji koloběžku kamarádům. Mohou vážit o 30 kg více a mít zcela jiný styl jízdy.

 

Jak správně vybrat vidlici

1) Hliniková či ocelová: Pokud nejste masochista, půjdete do hliníkové vidlice. Koneckonců, výběr bezzávitových ocelových vidlic je velmi omezený.

 

2) Vidlice na SCS, HIC, IHC či ICS?

Při výběru nové vidlice je potřeba brát ohled na stávající kompresní systém. Obecně platí, že HIC a SCS vidlice lze mezi sebou kombinovat. ICS vidlice jdou většinou použít na SCS/HIC (někdy po menších úpravách). IHC vidlice nedoporučujeme používat s jiným kompresním systémem.

 

3) Zero offset nebo offset?

Offset napománá plynulejšímu ovládání koloběžky. Zero offset je hravější, offset je pohodlnější.


Jak rozhoduje dav? Minimálně 95 % prodávaných vidlic na trhu jsou offset vidlice.

 

4) Pozor na délku headtube u desky!  Více ve video návodu zde: https://www.youtube.com/watch?v=gFCUVUuY0fQ&list=PL625D416DF2978025&index=8

 

Jak na vidlice

Jak na vidlice