VÝBĚR DÍLŮ NA ZÁŘÍ - sleva 20 % s kódem SEP20

Kdo je začátečník

Je třeba si uvědomit, že k poškození koloběžek u začátečníků dochází zejména v důsledku nesprávného prováděním triků či provádění triků, ke kterým koloběžka není určena.

U začátečníků, z principu věci, je nesprávné provádění triků na denním pořádku. Proto je důležité provádět či učit se jenom takové triky, pro které je koloběžka určena.

Freestyle koloběžky pro začátečníky jsou určeny pro následující situace a podmínky:

Věk: 6 až 12 let

Hmotnost jezdce: do 40 kg

Způsob správného užití:

  1. Určeny pro nácvik základní triků, konkrétně: bunnyhop, tailwhip, 180, barspin, základní pohyby ve skateparku, grindy/slidy na kovových překážkách.
  2. Pro jízdu ve skateparku, kdy jezdec kopíruje povrch překážek tj. rádiusy, fun boxy, pyramidy, bazény, apod.
  3. Pro běžnou jízdu mimo skatepark, avšak na rovném a čistém povrchu (kamínky, střepy a jiné nečistoty poškozují kolečka).

Způsob nesprávného užití:

  1. Skákání z výšek větších než 20 cm (zejména "fly out" triky tj. skákání ven z u-rampy na plošinu rampy).
  2. Časté grindování (= klouzání spodní stranou desky) po betonových, žulových či kamenných překážkách.
  3. Půjčování koloběžky starším kamarádům.
  4. Dlouhé brzdění (především smykování).
  5. Jízda při povolených součástkách (povolená kolečka, povolený headset).
  6. Jízda ve ve vodě.

Výběr koloběžky pro začátečníky

Při koupi první freestylové koloběžky pro své děti stojí rodiče před známým rozhodnutím „Bude to mé dítě bavit nebo to skončí jako se vším ostatním a bude to pouze zabírat místo v garáži?“

Freestyle koloběžky se neliší od ostatních sportů. Dolní patro pyramidy představují děti, které do sportu vstupují. Druhé patro pak děti / jezdci, kteří u sportu zůstanou a pořídí si další koloběžku či komponenty.

Mnoho dětí tak zůstane pouze u své první koloběžky a dále ve sportu nepokračují. Rodiče tak nemusí řešit následné nákupy či přechody na lepší koloběžky či komponenty.

DŮLEŽITÝ POZNATEK: Je-li vaše dítě sportovního založení, již nějaký sport pravidelně vykonává, má získané určité morálně-volní vlastnosti, je determinováno na úspěch a je tedy předpoklad, že se koloběžkám bude věnovat, pak je na místě otázka, zda-li vůbec základní koloběžku kupovat a nepřikročit rovnou ke koupi koloběžky pro středně pokročilé jezdce.

Sportovně založené dítě (které se sportu bude věnovat několikrát týdně, i třeba jako vedlejšímu sportu) brzy dosáhne limitu základní koloběžky pro začátečníky. První pokroky u šikovných dětí postupují rychle.

Problémem pak je, že upgrade levných koloběžek na lepší koloběžku je poměrně drahý a v podstatě nemá ekonomické opodstatnění.

Základní, levné koloběžky pro začátečníky používají jiný systém komprese než všechny ostatní koloběžky.

Levné koloběžky pro začátečníky používají závitový systém tj. *závitová vidlice + závitové hlavové složení*.

Všechny ostatní koloběžky pak používají bezzávitový systém tj. *bezzávitová vidlice + bezzávitové hlavové složení*. Více na toto téma v sekci Kompresní systémy.

Přechod ze závitového systému na bezzávitový je poměrně nákladný a i při použití nejlevnějších alternativ překročí hodnotu vaší stávající koloběžky.

Nejčastěji se setkáváme s následujícími situacemi:

Situace 1

Základní koloběžky pro začátečníky, které používají závitové vidlice kompatibilní pouze s kolečky o průměru 100 mm.

Maminky se často ptají:
„Kluk za rok ojezdil ta plastová kolečka a chtěl by nyní kolečka s kovovým středem, ale průměr 110 mm“.
Naše odpověď:
Nemá to cenu. Upgrade bude velmi drahý a násobně převýší hodnotu vaší dnešní koloběžky. Kromě koleček budete totiž potřebovat novou bezzávitovou vidlici (cena min 1 000 CZK), nové bezzávitové hlavové složení (min 500 CZK) a novou kompresi. Cena za upgrade bude min 2 500 CZK. Buďto si pořiďte kolečka o průměru 100 mm anebo stávající koloběžku prodejte a zakupte novou, která všechny tyto prvky již bude mít.

Situace 2

Základní koloběžky pro začátečníky, které používají závitové vidlice (kompatibilní s kolečky o průměru 100 mm anebo i 110 mm).

Maminky se často ptají:
„Kluk za rok ohnul tu původní vidlici a chtěl by nějakou lepší, která více vydrží“.
Naše odpověď:
Dítě, které ohne ocelovou závitovou vidlici, ohne i další závitovou vidlici.

Více samozřejmě vydrží bezzávitové vidlice, jsou zkrátka mnohem pevnější než závitové. Nejlevnější bezzávitová vidlice stojí 1 000 CZK. K tomu však potřebujete i bezzávitové hlavové složení, které stojí min 500 CZK. Celková investice je tedy minimálně 1 500 CZK.

Vyplatí se to? Náš názor zní „většinou ne“. Budete mít dobrou vidlici a dobré hlavové složení na koloběžce, která je stále určena pro začátečníky.

Výběr koloběžek pro začátečníky

Výběr koloběžek pro začátečníky