Kompatibilita dílů

Chceš-li se něco dozvědět, musíš být v prvé řadě ochoten vykonávat dnes již téměř zapomenutou činnost – četbu.

V základní rovině platí toto: Vše pasuje na vše, ale někdy je tomu třeba trochu pomoci. A to i komponentům od jedné značky.

 

Na co je dobré dávat pozor

1. Nákup nového hlavového složení na desky s integrovanou vs. standardní hlavou

Na desku s integrovanou hlavou je potřeba zakoupit integrované bezzávitové složení. Všechny rozměry běžně dostupných ložisek jsou stejné. Jediný problém může nastat u výšky krycí misky neboli top-capu. Pokud je uložení na ložisko v headtube příliš hluboké, může top-cap dřít.

Toto lze vyřešit:

a) sundáním misky, která má především estetickou funkci (pokud budete jezdit v čistém a suchém prostředí, nic se ložiskům nestane).

b) použitím tenkých distančních podložek, které se vloží mezi top cap a compression ring (kompresní kroužek). Tyto podložky se ovšem dost špatně shánějí.

Threadless Headset

integrované hlavové složení

Spacer

tenký headset spacer

2. Nákup hlavového složení na koloběžky, které používají závitovou vidlici (levné komplety pro začátečníky)

Zde je potřeba zakoupit závitové hlavové složení (používá kuličková ložiska). V dnešní době se však jedná o zastaralý kompresní systém, z toho důvodu závitová hlavová složení prakticky vymizela z trhu. Můžete na ně narazit v bike shopu nebo servisu pro kola (závitová hlavová složení jsou stejná jak pro kola, tak koloběžky). Cena se pohybuje okolo 100 CZK / 4 €.

Existuje i alternativní řešení. Lze totiž použít neintegrované bezzávitové složení. V tomto případě je nutno použít původní matku, která se nasadí nad nové hlavové složení. Viz návod na youtube:

Není to však ekonomické řešení. V době výměny hlavového složení bude mít nejspíše vaše koloběžka nižší cenu, než je cena nejlevnějšího bezzávitového hlavové složení.

 

3. Průměr koleček vs. stávající vidlice a deska

99 % prodejů nových koleček tvoří kolečka o průměru 110 mm a více. Většina uživatelů jde tedy po větších kolech.

Při přechodu na kolečka 110 mm je třeba ověřit, zda-li vaše stávající sestava pojme kolečka o průměru 110 mm (nebo 115, 120 či dokonce 125 mm).

V potaz je nutno brát jak vidlici, tak desku a brzdu (a to hlavně u koleček o průměru 120 či 125 mm).

V podstatě stačí vizuální kontrola a trocha selského rozumu. Kolečka 110 mm „narostou“ ve vidlici o 5 mm na výšku.

Další rozměry, které je potřeba hlídat, jsou průměr osy a šířka kola. V současné době se používají osy 8 mm a 12 mm (8std a 12std) a šířky kol 24, 26, 28 a 30 mm. Více o rozměrech koleček se dozvíte v sekci Jak na kolečka.

Zásadní otázka, kterou si musíte položit, je: Vejdou se tam kolečka?

8std 110mm

110mm 8std kolo

115x30 8std vs 12std

porovnání 115mm 8std kola a 115mm 12std kola

4. Nákup objímky vs. vnější průměr svislé tuby u řidítek

Řidítka mají dva různé vnější průměry: 31,8 mm a 34,9 mm. Při nákupu se ujistěte, že nakupujete správný průměr objímky na správný průměr řidítek.

U každé objímky a řidítek je uveden jejich průměr. U řidítek se udává vnější (a vnitřní) průměr, u objímek vnitřní průměr. Vás zajímá vnější průměr řidítek.

Většina objímek se dnes dodává včetně redukce (tzv. shim), což je kovový plíšek uvnitř objímky. Tím lze objímky používat pro oba průměry řidítek (na řidítka 31,8 mm se redukce použije, na řidítka 34,9 mm se redukce nepoužije).

d35

řidítka o vnějším průměru 35mm

d32

řidítka o vnějším průměru 32mm

5. Nákup brzdy na desku

Brzdy jsou občas problém. Neexistuje nic jako univerzální brzda. Různí výrobci řeší brzdy různým způsobem. V dnešní době už většina výrobců nabízí náhradní brzdy na své desky, i tak je potřeba věnovat výběru brzdy hlubší pozornost.

Před nákupem proto raději volejte či pište. Téměř vždy se dá najít nějaká brzda, která bude pasovat na vaši desku.

 

6. Nákup SCS vs. stávající řidítka

Tyto řádky jsou určeny těm zákazníkům, kteří na SCS přecházejí z jiného kompresního systému.

Nejprve je třeba si uvědomit, jaká řidítka vlastně máme. Vnější průměr řidítek 31,8 mm nebo 34,9 mm; řidítka se zářezem nebo bez zářezu (zřejmě „s“); hliník, ocel nebo titan?

a) Většina dnes dostupných SCS je kompatibilní s oběma průměry řidítek (SCS obsahují redukci). Je to však třeba ověřit ve specifikaci produktu.

b) Kupujete-li SCS s redukcí, potom na řidítka o vnějším průměru 31,8 mm redukci použijete, zatímco na řidítka o vnějším průměru 34,9 mm ji používat nebudete.

c) Řidítka používaná s SCS nesmí mít zářez!! Funkce zářezu se lze zbavit dvěma způsoby:

- Zářez uřízneme pilkou na železo či flexou

- Do řidítek se zářezem vložíme redukci, která eliminuje funkci zářezu

SCS

scs insert

Druhou možností nepřijdete o cca 4 cm z výšky řidítek. Nicméně, pokud nepotřebujete mít co nejvyšší řidítka, doporučujeme zářez odstranit.

Na co je také potřeba pamatovat:

Použití SCS zvyšuje řidítka o cca 4 cm. Máte-li nyní řidítka vysoká 56 cm včetně zářezu, pak při odstranění zářezu zůstáváte na stejné výšce. Necháte-li však zářez na místě a do řidítek vložíte redukci, získáte tak extra 4 cm. Celková výška řidítek pak bude 60 cm.

 

7. Nákup kompresního systému HIC vs. stávající řidítka

POZOR - neplést si HIC a IHC! Systémy fungují (a jmenují se) podobně, ale liší se dost zásadně v průměru řidítek a tuby vidlice. IHC je pro řidítka s vnitřním průměrem 28,7mm, zatímco HIC je pro řidítka s vnitřním průměrem 31,8mm!

HIC vs IHC

porovnání HIC a IHC vidlice

HIC

průměr HIC shimu

IHC

průměr IHC shimu

Je to jednoduché. Chcete-li používat kompresní systém HIC, musíte mít ocelová nebo titanová řidítka o VNITŘNÍM průměru 31,8 mm a vnějším průměru 34,9 mm, která navíc mají zářez.

Na žádná jiná řidítka HIC systém nepasuje.

Jak vypadá HIC systém?  Ethic HIC Shim

HIC shim

8. Nákup nových řidítek vs. stávající kompresní systém

Souvisí s body 6 a 7.

 

Jaký je můj stávající kompresní systém? ICS, závitová vidlice, IHC, SCS nebo HIC?

Pokud si pořizujete řidítka Ethic, dejte pozor na délku tuby vidlice. Starší modely mají uvnitř navařeného ježka a u desky s kratší headtube by ježek překážel.

 

Jaká jsou má stávající řidítka (vnější průměr, vnitřní průměr, mají zářez)?

Kupujete-li nová řidítka na stávající kompresní systém, je to jednoduché. Zjistíte, jaký typ řidítek máte (vnitřní průměr / zářez) a koupíte stejný typ řidítek od vámi preferované značky.

Pozn.: Chcete-li přejít na kompresní systémy SCS či HIC, řiďte se body č. 6 a 7.

 

9. Nákup nové vidlice

Při výběru nové vidlice je potřeba věnovat pozornost tomu, jaký kompresní systém momentálně používáte. Pokud používáte SCS, nebudete si pořizovat ICS vidlici (i když by pro použití s SCS šla upravit, je nesmysl si tím komplikovat život).

Různí výrobci desek používají různé délky (či výšky) headtube. Pokud máte desku s krátkou headtube (např. MGP), může být problém s příliš dlouhou SCS vidlicí (resp. dlouhou tubou vidlice).

Tento problém lze vyřešit použitím spacerů nebo zkrácením vidlice, pokud to SCS umožňuje. Headset spacery můžete najít na webu Gizmania zde: Headset spacers

Běžná délka neintegrované headtube je 9 cm (vč. headsetu 10,5 cm). Běžná délka integrované headtube je 10 cm (vč. headsetu 10,5 cm). Většina vidlic je vyráběna na tento rozměr. U jakékoliv jiné délky headtube je potřeba nejdříve zjistit kompatibilitu vidlice a desky. S tím souvisí i poznámka v bodu 6: Desky s krátkou headtube nejdou kombinovat s Ethic řidítky, která mají uvnitř tuby navařeného ICS ježka.

 

10. Závitové vidlice a pegy

Rozhodně nedoporučujeme používat pegy na koloběžce, která je osazena závitovou vidlicí.

Závitové vidlice se vyrábějí pro základní typy koloběžek pro začátečníky a tudíž rám vidlice není pro pegy uzpůsoben. Pegy představují dodatečnou páku, kterou rám závitové vidlice většinou nevydrží a může dojít k ohnutí vidlice.

A za další, když má někdo koloběžku se závitovou vidlici, je to začátečník. A začátečníkům jsou pegy spíše na obtíž.