Desky

DESKY NA FREESTYLE KOLOBĚŽKY

Chceš-li se něco dozvědět o deskách na freestyle koloběžky, musíš být v prvé řadě ochoten vykonávat dnes již téměř zapomenutou činnost – četbu.

Desky jsou jedním z komponent freestyle koloběžek. Je důležité si uvědomit, že desky na freestyle koloběžky jsou sice určeny k freestylovému ježdění, a z principu věci jsou odolné, NEJSOU však nezničitelné. Tak jako každá lidská aktivita, i jízda na freestyle koloběžce vyžaduje zapojení šedé kůry mozkové. Pak je tu ještě další možnost: musíte změnit fyzikální zákony nebo chemickou tabulku prvků. :-)

Desky jsou vyráběny z hliníku. Hliník je kov, který je svým složením měkčí než mnoho dalších kovů či materiálů (nerostů), se kterými deska přichází do kontaktu.

Mějte na paměti, že neustálé grindování ze stejné strany desky ztenčí (obrousí), a to i během několik málo měsíců, materiál na spodní části desky do té míry, že dojde k oslabení pevnosti desky.

Nevoskovaná deska

Toto však není závada výrobku, jedná se o běžné opotřebení (wear & tear). Jako příklad si můžeme uvést pneumatiky na automobil. Zakoupíte si drahé pneumatiky určené na rychlou a sportovní jízdu, ale pokud budete s vozem driftovat, snadno dokážete celou sadu pneumatik zničit za jeden den.

Statické a dynamické zatížení jsou dvě různé veličiny. Zatímco u statického zatížení se většinou uvádí 100 kg (ve skutečnosti deska unese i slona), na dynamické zatížení má velký vliv styl jízdy. Tvrdé a neodpružené dopady při provádění triků, kdy se veškerá kinetická energie přenáší na desku, významně zkracují životnost desky a škodí nejen desce, ale i kloubům jezdce. Při dopadech na překážku nebo na zem je nutné, aby jezdec dopad zmírnil tím, že pokrčí nohy v kolenou.

Je nutno si uvědomit, že freestyle koloběžka používá pouze dvě malá nenafukovací kolečka, zatímco např. BMX kola používají dvě velká nafukovací kola a k tomu robustní rám. Skateboardy zase používají čtyři kolečka. Rozložení dopadové energie je tedy v případě freestyle koloběžek značně odlišné.

Mezi cenou desky a její pevností neexistuje rovnítko. Drahé desky se mohou vyznačovat  např. použitými materiály, vyvážeností, jedinečným designem a hlavně pak nízkou hmotností, která může být až o 40 % nižší než u levných typů desek. Je nutno vzít v potaz, že velmi lehká a dokonale vyvážená deska nedosahuje takové životnosti jako dvakrát těžší deska. Velmi lehké desky vyžadují zvláštní zacházení tj. čisté provádění triků a správně provedené dopady.

Každý má odlišné potřeby. A toto platí i o hmotnosti desek či koloběžek obecně. Pro někoho je důležitý každý gram a hmotnost desky je prioritou číslo jedna. Někomu zase vyhovují spíše těžší desky.

Deskám neprospívá cestování po městě či každodenní dojíždění do školy po chodnících pochybné kvality. Na cestování po městě jsou vhodné jiné typy koloběžek, třeba ty s nafukovacími koly. Používání freestyle koloběžek na cestování po městě může mít za následek povolování šroubů, poškození headsetu či koleček…..

Freestyle koloběžky resp. desky by měly být ideálně používány na hladkém povrchu.

 

DESKY LZE ROZDĚLOVAT DLE RŮZNÝCH KRITÉRIÍ

a) Hlavové složení

Desky s tzv. integrovanou hlavou a standardní hlavou.

Neintegrovaná a integrovaná hlava

Desky s integrovanou hlavou používají integrovaná hlavová složení. Desky se standardní hlavou používají standardní hlavová složení. Naprostá většina (99 %) samostatně prodávaných desek se vyrábí s integrovanou hlavou. Integrované hlavy jsou zkrátka standardem. Tečka. V obchodě Gizmania lze zakoupit pouze desky s integrovanou hlavou. Desky se standardní hlavou se pouze používají u levných koloběžek pro začátečníky, ale samostatně se prakticky neprodávají.

Přechod z desky se standardní hlavou na desku s integrovanou hlavou je z hlediska montáže obtížný, nikoliv nemožný. Kontaktujte nás v případě dotazů.

 

b) Jednodílný krk vs. dvoudílný krk

Desky s jednodílným krkem mají část *krk + headtube* vyrobenou z jednoho kusu nebo-li monobloku. Většinou se jedná o kované části. Někteří výrobci frézují krky z jednoho kusu hliníku. Žádný svár = vyšší pevnost.

Jednodílný a dvoudílný krk

 

c) Délka a šířka desky

Desky se vyrábějí v různých délkách a šířkách. Na street riding se používají desky delší a širší, na park riding pak spíše desky kratší. Na zvolenou délku a šířku desky má samozřejmě vliv i výška postavy jezdce. Obvykle platí, že čím vyšší jezdec je, tím rozměrově větší je deska. Je to sice dosti individuální, ale dá se říci, že za streetové desky lze považovat desky delší než 55 cm a širší než 15 cm. Za parkové desky pak desky kratší než 51 cm a užší než 13 cm. Desky mezi těmito hodnotami se dají považovat za univerzální.

Měření šířky desky Délka desky Měřeni prostoru na nohy

 

d) Kompatibilita s různými průměry koleček

Všechny dnes dostupné desky pojmou kolečka o průměru 100 mm i 110 mm. Kolečka o průměru 120 mm a 125 mm jsou kompatibilní s menším počtem desek. Kolečka o šířce PU (gumy) 28 mm a 30 mm a 12STD kolečka (12STD = 12 mm osa) jsou kompatibilní pouze s malým počtem desek.

8 mm a 12 mm osa

Při výběru desky věnujte pozornost kompatibilitě nové desky s vašimi stávajícími kolečky. Kompatibilita koleček je vždy uvedena ve specifikaci produktu.

 

JAK PRODLOUŽIT ŽIVOTNOST DESKY

- Ke své koloběžce se chovejte slušně. Neházejte s ní.

- Grindování na hrubém povrchu (kámen, beton, zábradlí) desku velmi poškozuje. Vyhledávejte proto místa, která již byla "objevena" a jsou dostatečně oježděná od předchozích jezdců.

Nevoskovaná deska Nevoskovaná deska

Nevoskovaná deska

>Voskovaná deska >Voskovaná deska

Voskovaná deska

- Pokud používáte tzv. peg-cut desku (opak box-end desky), pak je na místě používat pegy. Namísto desky opotřebujete peg. Peg je však výrazně levnější než deska.

- Voskujte spodek desky Voskování skoro nic nestojí a šetří spodní část desky (stejně jako voskování šetří skluznice lyží).

- Voskujte i překážku, pokud to etiketa parku/spotu dovoluje

- Nejezděte s povolenou brzdou a osičkou

- Dbejte na to, aby veškeré části koloběžky byly správně dotaženy (hlavové složení, zadní osa). Povolené šrouby ničí nejen ložiska, ale i desku.

- Nejezděte za deště a v mokru

- Provádějte triky čistě. Čím více odpružíte dopad v kolenou, tím více šetříte nejen desku, ale i své klouby.

- Pokud jezdíte ve skateparku, snažte se dopadat do sklopené roviny překážky, výrazně tím tlumíte zatížení. Nejhorší je provádět triky nazývané FLY-OUTS = dopad mimo rampu na rovný povrch.

- Nepůjčujte svoji koloběžku kamarádům. Mohou vážit o 30 kg více a mít zcela jiný styl jízdy

 

JAK SPRÁVNĚ VYBRAT DESKU

- Jste vysoké postavy? Pořiďte si větší desku (a obráceně)

- Preferujete streetové ježdění? Pořiďte si delší desku

- Preferujete parkové ježdění? Pořiďte si kratší desku

- Budete desku často používat na tzv. grindování a to bez použití pegů? Vyberte si co nejširší desku s plochým spodkem (flat bottom) a box-endy

- Chcete pevnější desku? Zvolte tzv. monoblok desku