Ložiska do koleček

LOŽISKA DO KOLEČEK

Chceš-li se něco dozvědět o ložiskách do koleček na freestyle koloběžky, musíš být v prvé řadě ochoten vykonávat dnes již téměř zapomenutou činnost – četbu.

Ložiska do koleček na freestyle koloběžky mají standardizovaný rozměr. Toto platí pro většinu koleček na trhu.

V poslední době se objevil nový standard ložisek tzv. 12 standard. 12STD ložiska (resp. celá kolečka) mají větší rozměr. Osa má průměr 12 mm (odtud název 12STD).

12STD bearing 12STD bearing out 12STD bearing osa
 

Jak poznám, že se jedná o ložiska 12STD? Tento fakt je vždy uveden v samotném názvu produktu (12 standard nebo 12 STD) anebo v produktové specifikaci.

Naprostá většina koleček je dodávána s předinstalovanými ložisky. Při výměně ložisek je potřeba stará ložiska vyndat a nová nainstalovat.

U koleček s plastovými středy je výměna ložisek snadná. Stačí vám jeden prst. Tímto prstem vymáčknete stará ložiska a následně stejným prstem vložíte ložiska nová.

U koleček s hliníkovými středy je výměna ložisek obtížnější. Správný postup včetně instalace tzv. spacerů můžete zhlédnout v tomto videu:


Naprostá většina ložisek je dodávána včetně tzv. spacerů (vymezovacích podložek), které jsou bezpodmínečně nutné pro správné fungování ložisek. Pokud nepoužijete spacery, pak se při dotažení kolečka ložiska zmáčknou, nebudou se točit a zničí se. Vždy je dobré ponechat si spacery z původních koleček (více v kapitole Kolečka)

 

OZNAČENÍ ABEC (ANNULAR BEARING ENGINEERING COMMITTEE)

Toto označení neříká téměř nic o samotné odolnosti ložisek vůči nárazům. Hodnota ABEC udává přesnost výroby. Čím vyšší číslo, tím je ložisko přesnější, uvnitř ložiska dochází k menšímu tření a ložisko je rychlejší. To ale neznamená, že ABEC9 bude pevnější než ABEC7. Proto někteří výrobci parametr ABEC vůbec nepoužívají.

Ložisko je po stranách zakryto plastovým prachovým krytem (dust cap). Plastový kryt může být použit buď pouze na jedné straně = RS, nebo z obou stran = 2RS.

Většina ložisek má vnější průměr 22 mm a průměr osy 8 mm = typ 608. Ložiska 12 standard mají vnější průměr 28 mm a průměr osy 12 mm = typ 6001.

 

JAK PRODLOUŽIT ŽIVOTNOST LOŽISEK

a) Vyhněte se kontaktu s vodou. Nejezděte v mokru.

b) Nejezděte po prašných cestách.

 

JAK SPRÁVNĚ VYBRAT LOŽISKA

- Vyhněte se nákupu ložisek v obchodech, které prodávají inline brusle. Inline brusle mají 4 x více koleček než freestyle koloběžka a jsou určené především pro rychlou, hladkou jízdu po rovné dráze. Rozhodně nejsou stavěné na velké nárazy, které vznikají při jízdě na koloběžce. Keramická ložiska ABEC11, která stojí mnoho peněz, se mohou po prvním skoku velmi snadno rozbít.

- Je vhodné, ne však vždy proveditelné, vybírat ložiska podle výrobce/značky. Pokud máte kolečka Ethic, zvolte ložiska Ethic. Jde o to, že spacery dodávané k ložiskům se občas liší (+- 0,1 mm) v závislosti na šířce hubu koleček. Pokud zvolíte stejného výrobce/značku pro kolečka i ložiska, máte jistotu, že dostanete spacery o správné velikosti.