Pokyny k dobře padnoucí helmě

UPOZORNĚNIÍ

Je důležité, aby vám helma dobře seděla na hlavě a aby byla správně zapnuta. Žádná helma nemůže zamezit veškerým zraněním hlavy. Avšak používání helmy výrazně snižuje riziko úrazu. Nejlepší prevencí proti zranění je, společně s nošením helmy, zodpovědná jízda v rámci vašich dovedností.

Helma je stavěna tak, aby pohltila náraz částečnou destrukcí helmy. Toto poničení však nemusí být viditelné. Proto v případě tvrdého nárazu nebo rány by helma měla být znehodnocena a nahrazena novou a to i pokud se zdá, že helma je neponičena.

POKYNY K DOBŘE PADNOUCÍ HELMĚ

Pro zajištění maximální ochrany a pohodlí vyberte správnou velikost helmy. Helma by měla padnout pevně, bez tlačení nebo dření. Je důležité, aby se helma nehýbala směrem dozadu (nad čelo), směrem dolů k očím a aby se neotáčela kolem hlavy. Zkrátka musí pevně sedět jak horizontálně, tak vertikálně.

Helma může poskytovat ochranu pouze těm částem těla, která překrývá.

  1. Nasaďte helmu tak, aby seděla rovně na hlavě a překrývala vaše čelo, aniž by překážela v rozhledu. Helma by měla padnout pohodlně. Musí sedět pevně na hlavě při pohybu hlavou dopředu i dozadu, a ze strany na stranu.
  2. Vycpávky v helmě by měly vyvíjet pevný, rovnoměrný, ale pohodlný tlak na vaši hlavu. Helma padne dobře, pokud se vycpávky dotýkají hlavy okolo celého vnitřku helmy. Dobře padnoucí helma je také pohodlná a to aniž by byla příliš těsná.
  3. Jakmile helma dobře sedí na hlavě, utáhněte pásek pod bradou těsně, ale tak, aby neškrtil. Ujistěte se, že přezka je bezpečně zapnuta a že pásky nekloužou. Pokud nejsou pásky nastaveny správně, vaše helma nebude správně sedět na hlavě.
  4. Nemělo by být možné sundat helmu, aniž byste museli rozepnout přezku. Pokud můžete helmou posouvat dopředu a dozadu, nebo posouvat tak, že kryje váš rozhled nebo naopak nekryje vaše čelo, pak helma nesedí správně a měla by být přenastavena.

PÉČE

Nevystavujte helmu nárazům nebo vnějším silám při manipulaci a dopravě. Skladujte na suchém místě, mimo zdrojů tepla, jako například topných těles nebo slunečního svitu (přes sklo auta). Helmu čistěte vlhkým hadříkem, můžete použít neagresivní tekuté mýdlo. Nepoužívejte rozpouštědla ani silné čistící prostředky.

Helmy mají omezenou životnost a měly by být nahrazeny po třech letech používání. Poškození, která mohou snížit ochrannou funkci vaší helmy, mohou být neviditelná a obtížně zjistitelná. Vyměňte helmu, pokud má znaky poškození, nebo máte podezření na poškození.

CERTIFIKACE

EN 1078