
Chceš-li se něco dozvědět, musíš být v prvé řadě ochoten vykonávat dnes již téměř zapomenutou činnost – četbu.
Desky slouží jako komponenta freestyle koloběžek k jízdě ve skateparku či na volných prostranstvích (tzv. street). Jsou určeny k freestylovému ježdění, nikoliv bezhlavému běsnění. Tak jako každá lidská aktivita, i jízda na freestyle koloběžce vyžaduje zapojení šedé kůry mozkové.
Desky na freestyle scootering jsou odolné, nikoliv nezničitelné.
Desky jsou vyráběny z hliníku. Hliník je kov, který je svým složením měkčí než mnoho dalších kovů či materiálů (nerostů), se kterými deska přichází při svém používání do kontaktu.
Mějte na paměti, že neustálé grindování ze stejné nájezdové strany obrousí během několik málo měsíců materiál na zadní spodní části desky a tím dojde k jejímu oslabení. Toto není závada výrobku, ale jeho spotřebování.
Statické a dynamické zatížení jsou dvě různé veličiny. Zatímco u statického zatížení se většinou uvádí 100 kg (ve skutečnosti deska uveze i slona), na dynamické zatížení má velký vliv styl jízdy. Při dopadech je nutno desce odlehčit a *zlomit* nohy v kolenou. Prkenné dopady, kdy se veškerá kinetická energie přenáší na desku, významně zkracují životnost desky a škodí nejen desce, ale i kloubům jezdce.
Je nutno si uvědomit, že freestyle koloběžka má pouze dvě malá *nenafukovací* kolečka (zatímco BMX kola mají dvě nafukovací kola a robustní rám; skateboardy zase mají čtyři kolečka) a tudíž rozložení dopadové energie je značně odlišné.
Mezi cenou desky a její pevností neexistuje rovnítko. Drahé desky se mohou vyznačovat např. použitými materiály, vyvážeností, jedinečným designem a hlavně pak nízkou hmotností (která může být až o 40 % nižší než u levných typů desek).
Proti gustu žádný dišputát, každému vyhovuje něco jiného. A to platí i o hmotnosti desek či koloběžek obecně. Někdo je gramohysterik a jde po váze. Někomu zase vyhovují spíše těžší desky.
Deskám na freestylové ježdění neprospívá cestování po městě či každodenní kodrcání do školy po chodnících pochybné kvality. Na to jsou určeny jiné typy koloběžek. Způsobuje povolování šroubů, ničí headset, ničí kolečka...
Freestyle koloběžky resp. desky mají rády hladký povrch. Jsou jako sportovní auto, které má své konkrétní použití.
Desky lze dělit dle různých kritérií:
a) Podle hlavového složení
Desky s tzv. integrovanou hlavou a standardní hlavou.
Na desky s integrovanou hlavou se používají integrovaná hlavová složení. Na desky se standardní hlavou se používají standardní hlavová složení. Naprostá většina desek dnes používá integrovanou hlavu. Integrované hlavy jsou lepší z mnoha důvodů - jsou jednodušší na montáž a díky přesné výrobě se ložiska headsetu neničí.
Přechod z neintegrované desky na integrovanou je z hlediska montáže komplikovaný, ale nikoliv nemožný – kontaktujte nás v případě dotazů.
b) Jednodílný krk vs. dvoudílný krk
Desky s jednodílným krkem mají *krk + headtube* vyrobeny z jednoho kusu, není tam tedy žádný svár. Většinou se jedná o kované části, někteří výrobci frézují krky z jednoho kusu hliníku. Žádný svár = vyšší pevnost.
c) Délka a šířka desky
Desky se vyrábějí v různých délkách a šířkách. Na tzv. street styl se používají delší desky, na parkové ježdění pak spíše desky kratší. Na zvolenou délku a šířku má samozřejmě vliv i výška postavy jezdce. Obvykle platí, že čím vyšší jezdec, tím delší deska. Je to sice dosti individuální, ale dá se říci, že za streetové desky lze považovat desky delší než 55 cm a širší než 12 cm. Za parkové desky pak desky kratší než 51 cm a užší než 11 cm. Desky mezi těmito hodnotami se dají považovat za univerzální.
d) Kompatibilita s různými průměry koleček
Všechny samostatně nabízené desky dnes pojmou 100 mm i 110 mm kolečka. 120 mm a 125 mm kolečka pasují do menšího počtu desek. Širší kolečka (28, 30 mm) a 12 STD kolečka (tzn. 12mm osy) pak pojme (zatím) jen velmi malé procento desek. Buď je kompatibilita koleček uvedena přímo v názvu nebo v popisu desky.
Jak prodloužit životnost desek
- Ke své koloběžce se chovám slušně. Neházím s ní, ale jezdím na ní
- Grindování na hrubém povrchu (kámen, beton, neoježděné zábradlí) velmi ničí desku. Vyhledávejte místa, která již byla "objevena" a jsou dostatečně oježděná od předchozích uživatelů.
- Je dobré používat pegy. Namísto desky se opotřebuje peg (který je výrazně levnější).
- Voskujte spodek desky. Šetří to desku (stejně jako voskování šetří lyže).
- Voskujte i překážku, pokud to etiketa parku/spotu dovoluje
- Nejezděte s uvolněnou brzdu a osičkou
- Dbejte na to, aby vše bylo správně dotaženo (hlavové složení, zadní osa). Povolené šrouby ničí nejen ložiska, ale i desku.
- Nejezděte v mokru
- Vracejte triky čistě. Čím více odpružíte dopad v kolenou, tím více šetříte nejen desku, ale i své kosti
- Snažte vracet triky do dopadu překážky (dopad do sklopené roviny překážky výrazně tlumí zatížení). NEJHORŠÍ JE SKÁKAT FLY-OUTY = skok mimo rampu na rovný povrch (tzv. na placku)
- Nepůjčuj svoji koloběžku kamarádům. Mohou vážit o 30 kg více a mít zcela jiný styl jízdy
Jak správně vybrat desku
- Jsi vysoký, pořiď si delší desku (a obráceně)
- Chceš jezdit street, pořiď si delší desku
- Chceš jezdit park, pořiď si spíše kratší desku
- Chceš jezdit grindy bez pegů, vyber co nejširší desku a s plochým spodkem a rovným drop-outem
- Chceš pevnější desku, zvol jednodílný krk + headtube
- Chceš jezdit grindy / slidy, pořiď si desku s co nejrovnějším spodkem desky (tzv. flat bottom)